Ostffyasszonyfa
Faluról

Ostffyasszonyfa Vas megye egyik nagy tájegységének Kemenesaljának nagy múltú faluja, mely a Rába ártér peremén fekszik, egy része az ártérre, más része a Kemeneshátra települt.

Írott emlékek bizonyítják, hogy a falu régi magyar település volt, 1257-es okiratokban Asszonfalva néven szerepelt, 1720 táján már Ostfi Asszonffa elnevezéssel jegyzik.

A község életében meghatározó szerepe volt az Ostffy családnak, miként Csöngén vagy Celldömölkön is. Asszonyfa királyi adományként került a család birtokába, mégpedig III. András király adományaként és innen kezdve vált a család fészkévé.

Történelmi értékei közül kiemelkedik az I. Világháborús Hadifogolytemető, mely a Közép-Európa legnagyobb hadifogolytáborának maradványa. Ebben a temetőben minden év novemberének elején ökumenikus keretek között megemlékezünk az ott elhunytakról.

Az egyházközség azokhoz a gyülekezetekhez tartozik, amelyek régi nagy múltra tekinthetnek vissza. Keletkezése egészen a reformáció koráig nyúlik vissza. Gyülekezet történetében nagy szerepet töltöttbe Ostffy Miklós, aki evangélikus mivoltát a legnagyobb megpróbáltatások isején sem tagadta meg.

Templomról
Parókiáról